Már a tavaszra készülve!
Február utolsó napjaiban már nagyon türelmetlenül várom a tavaszt. Elég a szürkeségből, a sapkából, a kopasz fákból, az ónszürke felhőkből és a megunt téli csizmából. Hogyan varázsolj a legegyszerűbben és legolcsóbban hamisítatlan tavaszt a lakásodba vagy a munkahelyi íróasztalodra? Fogj egy bármilyen edényt vagy cserepet és ültess bele néhány hagymás virágot! Képes ötletek következnek. Vigyázat: nagyoooon tavasz!
Virágot ültetni általában a legegyszerűbb, legolcsóbb és leghatásosabb boldogság-projektek egyike. Ha egy kicsit is figyelsz rá, locsolod, ápolod - biztosan meglesz az eredménye; látványos, egyértelmű és esztétikus a siker, ami azonnal jókedvre derít. Hagymást növényt - tulipán, krókusz, gyöngyike, nárcisz, jácint - ültetni pedig a leghálásabb dolgok egyike, elronthatatlan, nagyon bájos és üde a végeredmény! A virágboltokban már megjelentek a húsvéti dekorációra készülő helyes kis hagymásvirágokból álló beültetések, de egyrészt ezek nagyon drágák, másrészt nem biztos, hogy megfelel az ízlésünknek a csiricsáré szalagokkal teletűzdelt és cukinak gondolt műkaticákkal díszített kaspó. Ha ilyentájt szeretnénk hagymás virágot ültetni, akkor erre figyeljünk:
- érdemes már éppen egy pici (1-2 cm) kicsírázott zöld kezdeménnyel rendelkező hagymát venni a virágboltban vagy kertészetben. A csíráztatás ugyanis hosszadalmas, akár 8-10 hetet is igénylő időszak, azt már késő ősszel el kellett volna kezdeni és eleinte sötétben kell tartani hozzá a hagymát. Viszont kifejlett és már bimbóval rendelkező növényt azért ne vegyünk, mert egyrészt drágább, másrészt így kevesebb ideig gyönyörködhetünk a virág fejlődésében. Szóval pici zöld csíra a hagyma tetején - ez a tökéletes példány beültetéshez.
- ha olyan edényt választunk, aminek nincs lyuk az alján, egy kavicsos alsó réteggel gondoskodjunk a vízelvezetésről, a hagymások a mérsékelt öntözést, az éppen nedves földet szeretik csak, a túllocsolást és a pangó vizet nem.
- ültessük szorosan egymás mellé a hagymákat, ha többet ültetünk; és nem muszáj teljesen beültetni a földbe, a felső részük kilóghat kissé. Szeretnek így szorosan egymás mellett lenni a hagymások és csoportosan kinyílva, "mezőben" még lenyűgözőbb látványt nyújtanak.
- sajnos csak 2-4 hétig gyönyörködhetünk a fejlődésükben és virágzásukban, ezért nappal tegyük olyan helyre, ahol jól látjuk és dekorációs értékű - de semmiképpen ne tűző napra vagy fűtőtest közelébe. Ha éjszakára hűvös helyre tesszük (kamra, folyosó) meghosszabbíthatjuk a virágzás idejét.
Én mostanában teljesen odavagyok a fehér lakásdekorációkért, nem véletlen, hogy ezúttal nagyrészt olyan képeket válogattam, amelyeken a fehér szín dominál. Tisztaságot, minimalista egyszerűséget, rendet sugall, fehér virágokkal tökéletesen működik ez a hatás. És valahogy a hagymások igazán jól mutatnak rusztikus, akár kopott edénykékben, cserepekben vagy konyhai eszközökben: régi lábos, teáscsésze, levesestál - szóval nem muszáj drága kaspót beszerezni hozzá, nézz szét a háztartásban, egy konzerves doboz is jó alap lehet az ültetéshez! Sőt, akár üvegvázában, pici vízben (csak a gyökere lógjon bele, a hagyma ne álljon vízben) is próbálkozhatunk a hagymások virágoztatásával.
És ami még fontos: semmiképpen ne dobd ki az elvirágzott virághagymákat! Hagyni kell teljesen leszáradni a föld feletti részeket (nyilván ezt már nem a nappali közepén, hanem valami eldugottabb helyen), majd lenyisszantani a felesleges száraz kórót; aztán a virághagymák egy papírzacskóban tárolva, sötét helyen késő őszig várhatnak a következő szezonra és újraültethetők. Jövő tavasszal pedig újra virágba borulnak - már amelyik... nekem kb. minden második szokott újra virágozni. De ez is rendben van, a természet öntörvényű kiszámíthatatlansága. :-)
Íme, néhány képes inspiráció. Tavaszra fel!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Képek forrása: innen.